Turna Yemişli Fındıklı Glütensiz Kurabiye Tarifi

turna-yemisli-sekersiz-findikli-kurabiye

Glütensiz kurabiye tarifi arayanlara fonksiyonel diyetisyen Sidre Özemre Aytaç’tan aldığım bir tarifle geldim. İçerisindeki malzemeler biraz çetrefilli. Ama ben kolay bulurum diyorsanız kolayca yapabilirsiniz. Zaten en alt bölümde alternatiflerden de …

Daha Fazla

Hurmalı Kakaolu Topçuklar

hurmali-kakaolu-topcuk-hindistan-cevizi-kapli

Sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalığa kim hayır diyebilir ki? Hurmalı kakaolu topçuklar, kime yaptıysam tarifini istediği bir atıştırmalık. Bunu denedikten sonra marketteki lokmalık atıştırmalıkların yüzüne bakmayacağınıza eminim. Üstelik oldukça da …

Daha Fazla

Şekersiz bir hayatta da sağlıklı tatlı tarifleri ile krizlerinizin üstesinden gelebilirsiniz. Şekersiz, glütensiz farklı tariflerle bedeninizi besleyebilirsiniz.

Ben PCOS ve tip 2 diyabet riski sebebiyle şekerle arama bir mesafe koydum. Çok zorlandığımı da söyleyemem çünkü ben zaten baklava gibi şerbetli tatlıları oldum olası çok ağır bulurdum. O yüzden şanslıyım denebilir.

Zamanla glütensiz beslenmenin de bana pek çok açıdan iyi geldiğini fark ettim ve beyaz unu da hayatımdan çıkardım. Beyaz un ve şeker aslında hile gibiymiş onu fark ettim. Beyaz unla ve şekerle yaptığınız hamurların lezzetsiz olma ihtimali bir hayli düşük. Yerine koyduğunuz sağlıklı alternatiflerde ise epey uğraşmanız gerekebiliyor.

Ben zamanla hem Türkçe hem de İngilizce farklı kaynaklar tarayıp değişik tatlı tarifleri bulmaya başladım. Denedikçe hoşuma gittiler. Eşimin şekerle, glütenle hiçbir derdi olmamasına rağmen o da benim yaptığım bu sağlıklı tatlı alternatiflerini çok sevdi.

Ben de kendi bulduğum ya da uydurduğum, sevdiğim tarifleri burada toplamaya karar verdim. Böylelikle benim gibi eliminasyon diyeti yapan, glütensiz, süt ürünsüz ve hatta belli dönemlerde yer fıstıksız ve kakaosuz beslenenler de kendilerine uygun tatlı tarifleri bulabilirler.

Kadınların hormonal döngüleri biraz daha sert geçebiliyor. Bazı dönemlerde tatlı krizleri yoğunlaşabiliyor. Bu tarz kriz anlarında gidip içinde ne olduğu belli olmayan, tatmin etmeyen abur cuburlara sarılmak yerine kendi elinizle hazırladığınız lezzetli ve doyucu tatlıları yiyebilirsiniz.

Emin olun bir yerden sonra o dışarıda yediğiniz tatlılar için "Ne gerek varmış bu kadar şeker koymaya?" diyeceksiniz. Ve hemen kendi yaptığınız tatlıları afiyetle yemenin hayallerini kurmaya başlayacaksınız.