Hurmalı Kakaolu Topçuklar

Sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalığa kim hayır diyebilir ki? Hurmalı kakaolu topçuklar, kime yaptıysam tarifini istediği bir atıştırmalık. Bunu denedikten sonra marketteki lokmalık atıştırmalıkların yüzüne bakmayacağınıza eminim.

Üstelik oldukça da pratik bir tarif. Canınız tatlı çektiğinde 10 dakikada yapıp çikolata gibi yiyebilirsiniz. Ev yapımı hurmalı lokmalar aynı zamanda çocuklar için de gayet sağlıklı bir alternatif.

İçinde ne olduğunu bildiğiniz, doyurucu ve lezzetli bir tarif varken neden dışarıdan içinde ne olduğu belli olmayan aşırı şekerli ürünlere para verelim ki?

Diğer atıştırmalık tarifleri için bloga göz atabilirsiniz.


Hurmalı Kakaolu Topçuklar için Gerekli Malzemeler:

  • 10 adet hurma
  • 6 parça (3 tam) ceviz içi
  • 5-6 adet çiğ badem
  • 1.5 yemek kaşığı kakao
  • Kaplamak için Hindistan cevizi, kakao, fındık, yer fıstığı ya da Antep fıstığı (seçiminize göre)

Hurma seviyorsanız alternatif bir tatlı fikri için 3 malzemeli hurma snickers tarifine de bakabilirsiniz.


Yapılışı:

hurmali-kakaolu-topcuk-tarifi
  1. Hurmalarınız çok kuruysa 10 adet hurmayı sıcak suya koyun ve yumuşamalarını beklerken topçuklarınızı neyle kaplamak istediğinize karar verin. (Bazı hurmalar nemli nemli oluyor, onları önceden ıslatmanıza gerek yok)
  2. Hindistan cevizi, kakao, Antep fıstığı ya da fındık olabilir. Eğer öğütmeniz gereken bir kuru yemiş seçerseniz rondonuz kirlenmeden onu öğütebilirsiniz.
  3. Kaplamanızı öğütüp bir kaseye aldıktan sonra 3 ceviz içi ve 6 çiğ bademi rondodan geçirin. Ardından yumuşayan hurmalarınızın çekirdeklerinden ve sap kısımlarından kurtulun ve rondonuza ilave edin.
  4. 1.5 yemek kaşığı kakaoyu da karışımın üzerine ilave edin ve hamur dokusuna gelene kadar rondonuzda çekin. Biraz zaman alabilir, neden hamurlaşmıyor diye düşünmeyin.
  5. Sonrasında lokmalık parçalar koparın, top haline getirin ve kaplamak için hazırladığınız karışıma bulayıp servis edin.

Afiyet olsun!

Hurmalı kakaolu topçuklardan yaparsanız yorumlarınızı iletmeyi unutmayın! İçine farklı şeyler eklerseniz onları da fikir olarak bırakabilirsiniz.

Örneğin ben içine yulaf ezmesi de ekleyip hurma sayısını biraz daha arttırmıştım. O da gayet doyurucu olmuştu.

Ya da hurma bana çok tatlı geliyor biraz daha oturaklı bir tadı olsun derseniz yarım ya da çeyrek çay kaşığı tarçın da koyabilirsiniz.

Bir kere de lokmalık topçuklar yapmaya üşenip karışımımı yağlı kağıt serdiğim bir kaba koymuş, sonra da bar gibi kesmiştim. Ev yapımı hurma barı yapmak isterseniz böyle de şekillendirebilirsiniz.

Yorum yapın